tadilat

Alçıpan Ustası

Antalya Konyaaltı, Merkez Muratpaşa Alçıpan Ustası

Alçıpan ustaları, alçıpan bloklarını döşeyen kimselerdir. Tabi ki her dekorasyon işinde olduğu gibi bu işin de en estetik, düzenli ve hatasız yapmak için ciddi derecede tecrübe ve eğitim almış olmak gereklidir. Ayrıca oranlı yerleşim ve hesapları doğru yapabilmek, bu işte çok önemlidir. Dolayısıyla alçıpan işi hem dikkat hem de sabır gerektiren bir iştir diyebiliriz.

Alçıpan nedir?

Bina içi ve dışı dekorasyon ve de kullanım amaçlı olarak alçı malzemesinden imal edilen, iki tarafı da kağıt kaplı levhalara alçıpan denmektedir. Alçıpan kelimesi aslında bir marka adı olmakla beraber, zamanla dilimize geçerek, işi tanımlayan kelime olarak kullanılmaya başlanmıştır. Diğer çok yaygın olmayan bir tanımlamayla, kartonlu alçı levha da denilmektedir.

Alçıpan kullanım alanları nelerdir?

Alçıpan modelleri genellikle dış duvar yapımı bitmiş evlerin iç dekorasyonu için birçok farklı amaç ve modelle tasarlanıp yerleştirilebilmektedir. Yerden tavana kadar olan tüm alanda ve tavanda kullanılabilen bu uygulama, bazen sadece renovasyon ihtiyacı, bazen estetik görünüm oluşturmak, ya da kullanışlı bir tasarım la gömme raf ve ışıklandırma amaçlı da tasarlanabilmektedir.

Ayrıca asma tavan, kuru yer döşemesi duvar giydirme ve bölme duvar yapımı için kullanılması da oldukça yaygındır. Asma tavan çeşitleri, genellikle yüksek tavanlı ferah evlerde tercih edilmektedir. Aynı şekilde kartonpiyer tavan çeşitleri de belli bir yükseklikteki tavanlar için uygun olmaktadır. Aksi takdirde yükseklik daha da azalacağı için oda daha da basık olacaktır.

Alçıpan duvar ve alçıpan asma tavan çalışmaları her tür mekana uyumlanabilen tasarımlarla özel olarak oluşturulmaktadır. Daha çok İstanbul, İzmir, Antalya ve Ankara gibi büyük şehirler olmak üzere her yerde sıkça bu uygulama türleriyle karşılaşılabilmektedir.

Alçıpan modelleri

Alçıpan modelleri, her ne kadar alçıpan ustasının beceri ve tecrübesine kalmış olsa da, çok sık kullanılan ve popülerleşmiş bazı kalıp modellere de sahiptir. Hem duvar hem de tavan için kullanımında tam kaplama ve boydan boya tasarım kullanılabilirken, bazı durumlarda bölgesel, sadece belli kısımların döşenmesiyle yapılan çalışmalar da uygun olabilmektedir.

Alçıpan döşeme tercih edilmesinin sebepleri nelerdir?

  • Estetik olarak güzel görünmektedir.
  • Alçıpan yapımında kullanımında malzemeler insan sağlığına zarar vermeyen, bakteri üretmeyen malzemelerdir.
  • Yapımı hızlı ve deneyim kazanıldığı takdirde gayet kolaydır. Bu sayede enerji ve zaman tasarrufu yapılır.
  • Yapısının esnek olması sayesinde gayet dayanıklı bir materyaldir. Sarsıntılar ya da benzeri dış etkenler karşısında kolay kolay çatlama ve yıkılma yapmamaktadır.
  • Gözenekli bir yapıya sahip olması nedeniyle hem ısı hem de ses yalıtımı sağlamaktadır.
  • Bir diğer önemli avantajı da alçıpan modellerin kolaylıkla demonte olabilmesidir. Bu sayede istenildiği zaman çıkarılabilmekte ya da değişiklik yapılabilmektedir.
  • Özellikle Antalya gibi şehirlerde nem oranının fazla olması nedeniyle, kuru ortam sağlayan alçıpan modellerinin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

Alçıpan ustalarının çalışma şekli nasıldır?

Alçıpan ustaları hem teknik bilen, hem de tasarım işini üstelenen kişilerdir. Alçıpan uygulanacak her alan farklı özelliklere ve boyutlara sahip olduğu için, ustanın da bu alanlara özel maketler ve tasarımlar üretmesi beklenmektedir. Ayrıca düzeltme ve rötuş konusunda el becerisinin olması, işin sorunsuz olarak teslim edilmesi açısından oldukça önemlidir.

Alçıpan ustaları bazen özellikle bu alanda uzmanlaşmak isteseler de, çoğunlukla badana boya ve fayans / parke döşeme işlerinde de bilgili ve deneyimli olabilmektedirler. Bu nedenle evin iç yapısı ve dekorasyonuyla ilgili alçıpan çeşitleri dışında da farklı konularda iş yapabilir ve bu da ev sahibini birçok zahmetten kurtarabilmektedir.

Alçıpan asma tavan yapımı

Alçıpan asma tavan modelleri, evin tavanının genişliği ve yapım amacına göre değişmektedir. Eğer evin ya da mekanın tavanı yüksek ve alan olarak da büyükse, çok şık tasarımlarla spot ışıklandırma yapılabilmekte ve mekanın havası ve tasarımı büyük ölçüde değiştirilebilmektedir. Antalya, Konyaaltı bölgesi otellerinde de bu uygulama çok sık kullanılmaktadır.

Alçıpan işi nerelerde tercih edilmektedir?

Alçıpan modelleri, özellikle de duvar kaplama ve asma tavan olmak üzere büyük evlerde ya da otel, restaurant, iş merkezi gibi yerlerde kullanılmaktadır. Özellikle Antalya gibi hem turistik açıdan önenmli hem de gelişmiş şehirlerde bu çalışmaların sıkça talep edildiği görülmektedir.  Müzikli mekanlarda ses yalıtımı ve geniş ve yüksek tavanlı mekanların iç ışıklandırmasını estetik hale getirmek için yapılan kartonpiyer modelleri, Antalya ve özellikle Konyaaltı bölgesinde hemen her mekanda görülen çalışmalardandır.

Alçıpan işleri için Antalya’da güvenilir adres

Alçıpan çalışmalarına duyulan talep ve özellikle de turizm sektörünün hareketli olmasından dolayı yeme-içme, eğlenme ve benzeri amaçlarla hizmet veren mekanlar, Antalya ilinde oldukça fazladır. Başta Konyaaltı olmak üzere, Antalya’nın birçok bölgesinde hizmet veren firmamız, alanında deneyimli ve inovatif çalışma bilincine sahip, yetenekli ustalar ile her ihtiyaca ve zevke uygun hizmet verebilmektedir.  Tüm alçıpan duvar ve asma tavan fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı