tadilat

Dekoratif Boya Ustalığı

Konyaaltı dekoratif boya ustası evinize değer katacak dekoratif boya çözümleri

Dekoratif boya ustalığı duvar boyaları,  çeşitliliği ve her yıl yenilenen birbirinden renkli trendlerle, ev dekorasyonunun önemli bir parçası haline gelmiştir. Seçenekler o kadar artmış ve cezbedici hale gelmiştir ki, neredeyse yüzlerce renk tonu, efektler ve modeller arasından seçim yapmak giderek zorlaşmış ama bir o kadar da keyif verici hale gelmiştir.

Bin bir çeşitli boyası renklerinin sade, iki renkli ya da çerçeveli şekilde kullanımının dışında, dekoratif boya uygulamaları da özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Ev ortamına bambaşka bir hava katan dekoratif boyalar, özellikle oturma odaları başta olmak üzere, evin her bölümünde farklı konseptlerle, evin dekoruna ve tarzına uygun olarak birçok farklı şekilde uygulanabilmektedir.

Dekoratif boya uygulaması çeşitleri

İtalyan dekoratif boya: İtalyan dekoratif boya, tek bir model de değil, birçok farklı çeşitte uygulanabilmektedir. Çeşitliliği belirleyen, ustanın tarzı, hayal gücü ve el becerisidir. Bunun yanında kullanılan aletlerin yeterli ve çeşitli olması da istenilen modele ulaşmak için mutlaka gereklidir.

Uygulama şekli olarak farklılık gösterilse de, genellikle ilk katın duvara düz olarak sürülmesi ve ikinci katın da desen baskılı rulolar, mala, spatula ve baskı tamponuyla uygulanması şeklinde yapılmaktadır. Bunun dışında fırça vuruş teknikleri de birçok farklı efekt vermek için kullanılabilmekte ve dekoratif boya ustasının becerisine ve bildiği tekniklere göre değişmektedir.

Duvar desenli boya: Duvar desenli boya türleri bazen düzgün kalıp halinde bir görsele ulaşmak istendiğinde kalıp modelli rulolarla, bazen de doğal ve dağını görünüm vermek için mala, spatula gibi aletlerle daha özgür bir stille ve daha çok asimetrik modeller uygulanabilmekte ve doğal görünüm tercih edeler için daha güzel bir seçenek olabilmektedir. Genellikle beton görünümlü sıva üzerine rulo ile efekt vererek de çok renkli uygulamalar elde edilebilmektedir.

Sedef boya: Sedef boya, kullanılan boya türü ve tipine bağlı olarak sedef efektli bir görünüm sağlamaktadır. Tek tip boya ya da fon boyası üzerine sedef efekti eklenerek verilen bu ışıltılı uygulamalar, tercihe göre düz şekilde kullanılabilmekte ya da istenirse desen verici rulo ve fırçalarla daha dikkat çekici ve ışıltılı bir görünüm sağlanabilmektedir.

Piyasada bunlar ve bunlar gibi birçok dekoratif boyama uygulamaları bulunmakta, boyacı ustasının el becerisi, alet edevat kullanım tekniği ve tercih edilen duvar boyası türlerine göre onlarca farklı tarzda model ortaya çıkarılabilmektedir.

Dekoratif boya uygulaması yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Dekoratif boya yaparken bilinmesi gereken en önemli şey, hataların düz boyamaya nazaran daha zor telafi edile bildiğidir. Özellikle simetrik ve kalıp kullanılan modellerde yapılan yanlış boyama, silik baskı, kaydırılan desen gibi hatalar sonrasında düzeltme yapılması zor olabilmektedir. Soyut çalışmalar kalıpsal çalışmalara göre daha hata kaldırabilir uygulamalardır.

Badana boya işi her şekilde ustalık isterken, desenli uygulamalar tercih edildiğinde, özellikle bu alanda kendini geliştirmiş ve tecrübe kazanmış dekoratif boya ustası tercih edilmeli ve istediğimiz modeller tam olarak kendisine en başından anlatılmalıdır. Uygulamanın başarısı ustanın kabiliyet ve el becerisine bağlı olmaktadır.

Kullanılacak aletlerde çeşitlilik olması, tam olarak istenilen model ve efektlerin ortaya çıkmasında, detaylara girilmesinde ya da hassas düzeltmeler yapılabilmesinde de oldukça önemlidir.  Bazı desenler baskı kalıp ve rulolarla verilse de, bazı tasarımlar özgün ve serbest çalışma ile meydana getirildiği için birçok farklı alet kullanılması gerekmektedir.

Dekoratif boyama teknikleri en çok nerelerde kullanılır?

Dekoratif boya uygulamaları, bir süre önce daha çok büyük iş yerleri, restaurantlar, oteller ya da mağazalarda görülmekteydi. Fakat zamanla evlerde de oldukça sık olarak uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle oturma odaları olmak üzere evin her alanında ve duvarında bazen sabit, bazen de birkaç farklı tasarım tercih edilebilmektedir.

Trendin başlaması ve yaygınlaşmasıyla beraber ilk olarak beton görünümlü sıva kullanılarak doğal görünüm elde edilen badana boya modelleri oldukça rağbet görmekteydi. Sedefli boya kullanımı da aynı şekilde ilk olarak yaygınlaşan efektler arasındaydı. Günümüzde ise bu trend boya renginden dekoratif boyama stillerine kadar uzanan geniş bir kitleye ulaşmıştır.

Antalya’da zengin dekoratif boyama tekniklerinin tek adresi

İş yerimiz, Antalya Konyaaltında bulunmakta ve badana boya, dekoratif boya uygulamaları, çilingirlik hizmeti ve fayans döşeme dahil olmak üzere ev yaşantınızda ihtiyaç duyduğunuz birçok alanda profesyonel ve inovatif bir yaklaşımla hizmet vermektedir. Özellikle pandemi döneminde olmak üzere, her hizmette ve her zaman temizlik ve titizliğimize ayrıca dikkat edilmektedir. Ev boyama fiyatları ve tüm diğer hizmetlerimiz ile alakalı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı