boyacı

Konyaaltı boyacı ustası

Antalya Konyaaltı ev daire iş yeri boyama ustası

konyaaltı boyacı ustası
konyaaltı boyacı ustası

Konyaaltı boyacı ustası, boya badana işleri uzun süreli tecrübe gerektiren bir iş olmakla beraber, günümüzde gelişen yeni trendlerin uygulanması için gerekli teknikler barındıran ve dolayısıyla da artık eğitim gerektiren bir iştir. Kendini geliştirmek, trendleri takip etmek ve taleplere cevap verebilmek, piyasada tutunabilmek için elzem hale gelmiştir.

Boya badana ustası olmak artık sadece iyi duvar boyamakla sınırlı olmamaktadır. Özellikle son yıllarda başka oteller ve büyük restoranlar olmak üzere, birçok evde de kullanılmaya başlanan dekoratif boya uygulamaları nedeniyle, bu işte işi olmak birçok farklı yetkinliğe sahip olmakla sağlanabilmektedir.

Antalya’da boya ustalığı

Boya badana ustası olmak, dediğimiz gibi artık tek bir alanda değerlendirilmemektedir. Giderek artan ilgi ile her yerde görmeye alıştığımız dekoratif boya uygulamaları, kendi alanında ustalık isteyen bir kategori haline gelmiştir. Bu alanda ustalaşmak için duvar boyası teknolojisine hakim olmanın yanında, boya rengi kültürüne sahip olmak ve tüm ev boyası tekniklerine hakim olmak oldukça fazla önem arz etmektedir.

İşin içine tarz ve sanat girmesiyle, dekoratif boya ustası olmanın şartları da değişmiş ve daha çok yetenek gerektiren ve hayal gücü gerektiren bir iş haline gelmiştir. Sadece boyama hizmeti değil, bir nevi sanat uygulaması olarak görünmesi de haliyle bu türden ev boyama fiyatlarında değişikliğe neden olmuştur. Tabi ki bu önemli meziyet ve işçiliğin bir karşılığının olması da gayet haklı ve gerekli bir durum olup bu ustalığın artmasında da motive edici olmaktadır.

Dekoratif boyama türleri

Dekoratif boyama türleri oldukça çeşitli, ve hatta boyacı ustasının ve talep eden kişinin hayal gücüne bağlıdır. İş yerlerinin, restaurantların ve evlerin duvarlarını birer tablo ve sanat eseri haline getiren bu uygulamalar, hem yapan kişinin yatkınlığı hem de kullanılan malzemelere göre birçok farklı türde olabilmekte ve ev dekorasyonunun çok önemli bir parçası haline gelmektedir.

Ülkemizde son yıllarda trend haline gelen bir dekoratif badana boya tekniği, İtalyan dekoratif boyama tekniğidir. Bu stil için öncelikle alta bir sıva atılmakta, daha sonrasında ister kalıplı rulo aletleri ister spatula ve mala gibi aletlerle bir veya birden fazla farklı renkte istenilen model verilmebilmektedir.

Özellikle salonlarda olmak üzere, duvar desenli boyama teknikleri oldukça talep görmektedir. Taş rengi ve deseni, ahşap görünüm, soyut çalışmalar da sık karşılaşılan talepler arasındadır. Bunun dışında daha çok kalıplı rulolar ile yapılan çiçek, yaprak ve bunun gibi şekillerin basılmasıyla oluşan duvar kağıdı görünümündeki badana boya tasarımları da hem kolay uygulanmakta hem şık görünmektedir.

Boya badanada yaparken hangi boya türleri tercih edilmeli?

Badana boya yapılmasına karar verildiğinde herkesin aklına gelen ilk ve belki de tek detay hangi boya renginin kullanılacağıdır. Her ne kadar işin en heyecan verici kısmı bu olsa da, dikkat edilmesi ve karar verilmesi gereken birçok detay vardır. Boyanın türü ve yapısının duvara uygyn olması da bunlardan birisidir.

Boya türleri, farklı duvar yapılarına göre birçok farklı şekilde üretilmiştir. Her boya türü her duvar yapısı için uygun olmayabilmektedir. Evin bulunduğu açı, duvarın dokusu, varsa rutubet seviyesi gibi detaylar, boya türlerinin farklı durmasına ya da çabuk deforme olması gibi sorunlara yol açabilmektedir.

Bazı duvarlar boyaları zaman içinde kusabilmektedir. Yukarıda saydığımız nedenler dolayısıyla bu duruma yol açmamak için duvar tipinin iyi tanınması ve diğer faktörler için de bir uzman gözünden tavsiye alınması doğru olur. Bu nedenle boyanın seçimi ve alınması için badana boya işini yapacak olan boyacı ustasından destek alınmalı ya da satın alınım işi tamamen kendisine bırakılmalıdır.

Boyanın seçiminde dış faktörlerin etkisi

Duvar boyası seçerken, boyanacak olan duvarın konumu ve ışığı nasıl alıp yansıttığı da mutlaka dikkate alınmalıdır. Örneğin boyanacak alan ışığı az alan bir oda ise, daha açık renkler seçilmesi, odanın aydınlık görünmesi açısından daha faydalı olacaktır. Işık, boya rengi dışında boya yapısı açısından da önemlidir. Işığın durumuna göre boya tipi parlak, yarı-mat ve mat boya tercihlerine dikkat edilmelidir.

Boyaya başlamadan önce duvarın durumu incelenmeli

Yeni yapılacak olan badana boya öncesi duvarın mevcut durumu da önemlidir. Duvarda varsa çatlaklar, pürüzler ve leke gibi sorunlar önceden sıva ile düzeltilmeli ve pürüzler törpülenmelidir. Duvar çok lekeli ise seçilecek boyanın kapatma özelliği olması gereklidir. Eğer boyanın böyle bir özelliği yoksa, duvarı kapatmak için çok fazla miktarda duvar boyası kullanılması gerekecek ve böylece boyama işi normalden pahalıya gelecektir.

Profesyonel badana boya için Antalya’daki güvenilir adres!

Antalya Konyaaltı’nda faaliyet gösteren iş yerimiz ve ekibimizle çilingir servisi ve fayans döşemeden badana boyacılığa kadar birçok alanda Antalya halkının hizmetindeyiz. Bilgi ve hizmet almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı