tadilat

Mermer Ustası

Antalya Mermer Ustası Mermer Yaptırma Hakkında Detaylar

Mermer ustası, mermer atölyelerinde ve fabrikalarında mermer bloklarının şekillendirilmesi ve işlenmesi işinde ustalaşmış kimselerdir. Mermer ustalarının hem teknik bilmesi, hem tasarım kabiliyeti olan hem de fiziksel olarak güçlü olması büyük bir avantajdır.

Mermer ustaları ne gibi alanlarda iş yaparlar?

Mermer atölye ustası, hem inşaat sektöründe, hem ev içi tasarımlarda, hem de küçük dekoratif eşya yapımında ihtiyaç duyulan kimselerdir. Bina inşaat halindeyken mutfak tezgahı, kapı eşiği, pencere önü gibi kısımları yapabilir. Bunun dışında özellikle ülkemizde olmak üzere mermer materyal kullanılan süs eşyaları, mutfakta kullanılan bazı gereçler, banyo dekorasyonu gibi birçok alanda da mermer kaplama ve işleme işleri yapılmaktadır.

Mermer ustalarının görevleri nelerdir?

  • Mermer çeşitlerini, türlerini ve kullanım alanlarını iyi bilmek
  • Her tür mermerin kalitesinden anlamak
  • Mermer şekillendirme ve işleme konularında teknik ve teorik bilgi sahibi olmak
  • Mermer üzeri traşlama, yazı yazma, eskitme ve parlatma gibi işler yapmak
  • Mermer ürünleri kullanımında gerekli olan teçhizatlara hakim olmak ve doğru kullanmak
  • Müşteriye ve tüketiciye mermer ürünleri hakkında detaylı bilgi verecek kapasitede olmak
  • Sektörü yakından takip ederek gelişmelere adapte olmak
  • Tasarım ve dekorasyon alanında vizyonunu geniş tutmak
  • Farklı sektörde farklı kullanım alanlarına göre bilgi ve beceri sahibi olmak

Mermer nedir?

Mermer, kireç taşının belli bir seviyenin üzerinde sıcaklık ve yoğun basınca maruz kalarak sertleşen ve kimyevi reaksiyonlar sonucu biçim değiştiren metamorfik kaya taşına denmektedir. Yüzyıllardır birçok farklı alanda kullanılan mermer taşı, sağlam olmasının yanında sağlıklı yapısı ve şık görünümü ile de birçok alanda tercih edilen, gözde bir materyaldir. Mermer materyalini kullanarak mekan içi ve dışı tasarımlar üreten, ve yine bu malzemeyle eşya yapımına vakıf olan kişiler mermer ustası olarak kendilerini geliştirmiş ve bu alanda uzmanlaşmış kimselerdir.

Mermer çeşitleri nelerdir?

Afyon mermeri: Türkiye’de bulunan ve adından da anlaşılacağı gibi Afyon’dan çıkarılan mermer çeşitleridir. Gri ya da beyaz mermer türleri bulunmaktadır. Rengi genel olarak birkaç farklı tonda ve alaşımlı görünmektedir. Bu mermer türünden yapılan ürünler genellikle lüks mekan tasarımlarında kullanılmakta ve oldukça şık görünmektedir. Antalya gibi otel, restaurant ve eğlence mekanlarının yoğun olarak bulunduğu yerlerde mermer ihtiyacı oldukça fazla olmakla beraber, Afyon mermeri en çok tercih edilenler arasındadır.

Granit mermer: Granit mermer türleri, daha çok koyu renk alaşımlı memerlerdir. En çok görülen renkler, gri tonları, turuncu ve kırmızı tonları, siyah ve kahverengidir. Koyu renk kullanılan dekorasyonlarda bu tür mermerin kullanıldığı sıkça görülmektedir. Ev içi ve ofis tasarımlarında kullanılan en gözde mermer çeşitlerindendir.

Beyaz mermer: Beyaz mermer, adından da anlaşıldığı gibi yoğunluk olarak beyaz rengin oluşturduğu mermer türleridir. Türkiye’de de kolaylıkla temin edilebilen bu mermerler, birçok mermer türüne göre daha uygun bütçeli olup, aynı zamanda aydınlık, ferah tasarımlar için de oldukça kullanışlıdır. Verdiği aydınlık efekt nedeniyle banyo içi tasarımlarda en fazla kullanılan mermer türüdür.

Mermer kullanımının avantajları

Mermer kullanımının en büyük avantajı, öncelikle doğal ve dolayısıyla da son derece sağlıklı bir malzeme olmasıdır. Herhangi bir kimyasal içermediği için ne ıslandığında ne de sıcak havalarda hiçbir şekilde insan sağlığına zararlı bir madde açığa çıkmamaktadır.

Mermer taşı, aynı zamanda son derece sağlam bir maddedir. Çizilmeye, kırılmaya ve deforme olmaya karşı oldukça dayanıklı bir materyaldir. Yüksek ağırlık taşıyabilen, suya ya da güneşe maruz kalabilen, üzerine sıcak bir cisim konulduğunda kesinlikle yanmayan bir yapısının olması nedeniyle de hem banyo, hem mutfak tezgahı hem de havuz gibi alanlarda kullanılabilen temel malzemedir.

Mermer yüzeylerin temizliği de oldukça kolaydır. Kaygan yüzeyi leke tutmamakta ve dış etkenlere karşı renk ve biçim değiştirmemektedir. Şık ve görkemli görünümü de her tür ortam ve tasarım için göz dolduran modeller yaratmak için birebirdir.

Türkiye’de çıkarılıyor olması da mermer ürünlerine hızlı ve uygun fiyata ulaşmak için büyük bir avantajdır. Mermer üretiminin yaygın ve bol olması, dolayısıyla mermerciliğin de büyük oranda gelişmesine sebep olmuştur. Bu nedenle işlerini iyi yapan, tecrübeli ve yetenekli mermer montaj ustası bulmak da oldukça kolaydır.

Mermer taşı, doğal ve kıymetli bir malzeme olması nedeniyle birçok materyale göre oldukça pahalıdır. Fakat yine aynı şekilde birçoğundan çok daha uzun sürelerde, hatta doğru kullanımda ömürlük olması nedeniyle pratikte aslında ucuza bile geldiği düşünülmelidir.

Daha uygun fiyatlara suni mermer üretimi de yapılmaktadır. Görünüm olarak büyük oranda benzese de, aslında kalite ve sağlanlık açısından arada büyük farklar vardır. Aynı zamanda suni mermerin doğal mermer kadar sağlıklı olduğu da idda edilememektedir. Buna rağmen geçici ve basit tasarımlarda kullanılmasında herhangi bir sakınca da yoktur.

Mermer kaliteleri neye göre belirlenir?

Mermerler de birçok materyal gibi kalite kalitedir. Bu farkı mermerin çeşitleri, çıktığı yer ve üretim şekli de etkileyebilmektedir. Daha ince yapılı mermerler, kalın yapılılara göre bir miktar daha dayanıksız olsa da, yine de mermerin türü ne olursa olsun, diğer birçok maddeye kıyasla çok sağlam ve sağlıklı maddelerdir. Özellikle beyaz mermerler bir kademe daha uygun fiyatlı ve diğerlerine nazaran bir alt kalite olarak görülen mermerlerdir.

Antalya mermer döşeme

Mermercilik ve mermer kullanımı hemen hemen tüm Türkiye’de yaygın olmakla beraber, Antalya gibi hem büyük şehir hem turistik açıdan yoğun olan şehirlerde, hem ev hem de otel, restaurant, eğlence merkezi gibi alanların iç ve dış mekan tasarımında sıkça kullanılmaktadır. Alanında uzmanlaşmış, geniş bilgi ve beceri sahibi mermer ustaları ile hizmet vermekte olan firmamız, her tür beklentiyi karşılayacak ve her alana uyum sağlayacak model ve mermer çeşitleriyle profesyonel ve kaliteli hizmet vermektedir. Bilgi ve rezervasyon için bizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı